Apartamenty w górach na sprzedaż – osiągnij szczyty inwestycji

Apartamenty w górach na sprzedaż – osiągnij szczyty inwestycji

Pieniądze nie lubią lenistwa. Osoby szukające zajęcia dla swoich oszczędności coraz chętniej analizują potencjał rynku nieruchomości, na którym rosnącym zainteresowaniem cieszą się apartamenty inwestycyjne w górach. Sprawdźmy, kto i w jaki sposób może zarabiać na inwestycji tego typu.

W poszukiwaniu śladów stopy zysku

Niskie oprocentowanie na kontach oszczędnościowych, lokatach czy z obligacji skarbowych nie zachęca do sięgania po zachowawcze sposoby inwestycyjne. W obwodzie pozostaje kilka alternatywnych ścieżek, np. giełda, kryptowaluty, FOREX, ETF-y czy tradycyjne fundusze inwestycyjne. Żadna z nich nie gwarantuje ochrony kapitału, a ewentualne zyski będą zauważalne dopiero w długim horyzoncie czasowym. Nie bez znaczenia jest też fakt, że skorzystanie z jednego z tych narzędzi wiąże się z koniecznością przygotowania merytorycznego do inwestycji, a tym samym poświęcenia czasu i energii niezbędnych do „wgryzienia się” w temat. Nic dziwnego, że w obliczu skąpych możliwości wachlarza produktów finansowych i parafinansowych, wielu inwestorów rozgląda się są innymi opcjami. Alternatywą dla rynków finansowych są nieruchomości. Kupno mieszkania z myślą o wynajmowaniu lub szybkim remoncie i odsprzedaży (tzw. flip) jest często spotykaną praktyką w tej branży. Stopniowo na popularności zyskuje również kupno przestrzeni w miejscowości turystycznej z celem odpłatnego udostępniania przyjezdnym. Jakie możliwości zarobkowe oferują apartamenty inwestycyjne w górach lub nad polskim morzem?

Apartament w górach na sprzedaż

Zacznijmy od wyjaśnienia mechanizmu działania takiej lokaty kapitału. Inwestor wykupuje apartament w powstającym obiekcie turystycznym. Taka przestrzeń charakteryzuje się wysokim standardem oraz nowoczesnym, stylowym wykończeniem, co przekłada się na luksusowe warunki dla wypoczywających. Po oddaniu konstrukcji do użytku, inwestor ma prawo do korzystania ze swojego apartamentu w dowolny sposób – może wynajmować go gościom, udostępniać rodzinie, przyjaciołom lub kontrahentom, może też mieszkać w nim osobiście. Wszystko zależy od doraźnych potrzeb właściciela. Pierwszą cechą takiej inwestycji jest więc duża elastyczność.

Przy założeniu, że apartament w górach lub nad morzem został zakupiony w celach zarobkowych, w interesie inwestora będzie oczywiście wynajem. Wysoki standard apartamentu, dostęp do infrastruktury towarzyszącej (sauna, gabinety SPA, grota solna itd.) oraz bliskość atrakcji turystycznych (np. wyciągów narciarskich, restauracji, szlaków) sprawiają, że właściciel może uzyskać wysoką cenę za udostępnienie swojej przestrzeni. Trendy są jednoznaczne. Polacy coraz chętniej wydają pieniądze na jakościowe dobra i usługi, a wielu z nich pozwala sobie na odrobinę luksusu właśnie podczas wyjazdów wakacyjnych. Nasz kraj odwiedzają także turyści z zagranicy, mogący sobie pozwolić na większe wydatki. To wszystko sprawia, że apartamenty inwestycyjne w górach są relatywnie stabilnym źródłem przychodu, choć oczywiście niepozbawionym ryzyka.

Oprócz wygospodarowania kwoty na zakup przestrzeni, głównym wyzwaniem dla właściciela jest zapewnienie pełnego obłożenia apartamentu. Można o nie zadbać samodzielnie (co wiąże się z poświęceniem czasu oraz kosztami – np. opłatą dla serwisów rezerwacyjnych) lub zlecić to zadanie firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Często usługę obsługi apartamentu oferuje przedsiębiorstwo budujące obiekt. W takim scenariuszu inwestor musi znaleźć jedynie środki na zakup apartamentu, a o resztę troszczą się specjaliści. Ten model biznesowy oznacza oczywiście zrzeczenie się części zysku na rzecz operatora (dbającego o obłożenie, czystość, promocję, rozwiązywanie bieżących problemów gości itd.), jednak daje inwestorowi ogromny komfort i nie wymaga dodatkowego zaangażowania czasowego. W takim układzie zysk za apartament w górach na sprzedaż może rozkładać się w proporcji 70/30, co motywuje do działania operatora, który musi dobrze wykonać zadanie, by otrzymać swoje 30%.

Apartamenty w górach na sprzedaż – ile mogę zarobić?

Zysk z takiej inwestycji zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim model rozliczenia z operatorem obiektu oraz to, ile zainwestujemy. Koszty zakupu tego typu nieruchomości mogą być bardzo różne. Ceny za metr kwadratowy apartamentu w górach zaczynają się zwykle w granicach 7 tys. zł. Spece od rynku nieruchomości szacują, że antycypowany zysk z posiadania własnego apartamentu w górach wynosi 7% w skali roku i to przy założeniu, że sami spędzamy w nim kilka tygodni. Na stan portfela ma też duży wpływ miejsce realizowania inwestycji. Tego typu obiekty powstają zwykle w najbardziej popularnych resortach wypoczynkowych, np. Szczyrk, Białka Tatrzańska, Zakopane, Karpacz, Wisła – kurortach, gdzie sezon trwa praktycznie cały rok. Takie miejscowości magnetyzują nie tylko swoją renomą, ale także świetnym zapleczem w postaci infrastruktury gastronomicznej, sportowej, turystycznej i kulturalnej. Atrakcyjność danego miejsca ma bezpośrednie przełożenie na stopień zainteresowanie gości i zysk inwestora.

Ulubione ()