Condohotele – as w rękawie najmu krótkoterminowego

Condohotele – as w rękawie najmu krótkoterminowego

Mimo dużej niepewności spowodowanej pandemią, która towarzyszy globalnej gospodarce od miesięcy, rosnącą popularnością cieszą się inwestycje w komfortowe condohotele, aparthotele i apartamenty wakacyjne. W tych nieprzewidywalnych czasach najem krótkoterminowy wciąż oferuje stabilną stopę zwrotu z gwarancją utrzymania kapitału, co magnetyzuje uwagę inwestorów.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy krótki przewodnik po różnych możliwościach oferowanych przez rynek najmu krótkoterminowego. Tekst podzieliliśmy na trzy części, każda z nich omawia jeden typ inwestycji: te sprzedawane w formule condo, typowe mieszkania na wynajem oraz rozwiązanie hybrydowe, czyli apartamenty wakacyjne. 

Inwestycja w condohotel

Condohotel to termin z pogranicza świata turystyki i branży nieruchomości. Zwykle posługują się nim nie sami turyści, ale właściciele obiektów wypoczynkowych i deweloperzy – i to właśnie z ich perspektywy spojrzymy na condohotel inwestycje. Jak działa ich mechanizm? Firma budująca hotel sprzedaje poszczególne pokoje i apartamenty osobom fizycznym oraz podmiotom gospodarczym, dzięki czemu zyskuje środki na realizację inwestycji. Mówiąc o hotelu mamy na myśli obiekt rodem z segmentu premium o najwyższym standardzie (4-5 gwiazdek) i licznych udogodnieniach. Po zakończeniu budowy, właściciel zakupionego lokalu oddaje go w zarządzanie operatorowi, który zajmuje się prowadzeniem całego obiektu. Przy zakupie lokalu w condohotelu lub aparthotelu właścicielowi przysługuje stała stopa zwrotu, najczęściej w wysokości 7-8%. Obiekty tego typu posiadają pełen pakiet udogodnień dla swoich gości, takich jak restauracje, baseny, sale konferencyjne, sale zabaw dla dzieci itp. Oprócz samej zabudowy i wyposażenia, ważne jest również umiejscowienie. Condo hotele są zwykle budowane w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowościach górskich i nadmorskich oraz centrach dużych miast. Oba czynniki – doskonała lokalizacja i luksusowe wnętrza – mają za zadanie przyciągnąć podróżnych, zapewnić wysokie obłożenie obiektu i tym samym zagwarantować regularne przychody. 

Mieszkania na wynajem

Jest to najbardziej powszechna i najprostsza forma inwestowania pod wynajem krótkoterminowy. Najczęściej inwestorzy decydują się na lokale mieszkalne zakupione z myślą o odpłatnym udostępnianiu turystom, znajdujące się w budynkach pozbawionych jakichkolwiek udogodnień dla gości. Ich zaletą jest za to dogodna lokalizacja – zwykle blisko centrum wydarzeń, w sąsiedztwie atrakcji, restauracji i sklepów, ale z dala od zgiełku typowego dla turystycznych okolic. Oprócz atrakcyjnego umiejscowienia, ważnym wyróżnikiem mieszkań na wynajem jest duży metraż. Są one zwykle uwielbiane przez osoby ceniące sobie większe powierzchnie niż pokoje w hotelach i pensjonatach. Dostępna przestrzeń przekłada się na większą swobodę i niezależność planowania urlopu. Zarządzaniem krótkoterminowym wynajmem może zajmować się sam właściciel, co w praktyce może okazać się czasochłonne i absorbujące, lub zlecić to zadanie operatorowi, który za ustaloną opłatą zajmie się obsługą najemców i rezerwacji.

Apartamenty wakacyjne

Apartamenty wakacyjne oferują ogromną różnorodność jeśli chodzi o infrastrukturę pozostającą do dyspozycji gości. Różne są także modele współpracy z właścicielami. Są to lokale mieszkalne lub użytkowe, których głównym przeznaczeniem jest wynajem krótkoterminowy, jednak nie oznacza to, że właściciel musi oddać lokal w najem (istnieją wyjątki od tej reguły). Apartamenty wakacyjne są dużo lepiej przystosowane dla gości pod względem udogodnień niż klasyczne mieszkania na wynajem. Turyści mają do dyspozycji infrastrukturę towarzyszącą, mającą zagwarantować odwiedzającym urozmaicony pobyt. Katalog atrakcji nie jest jednak tak rozbudowany jak w przypadku condohoteli, mających stricte turystyczne przeznaczenie. Na rynku aktualnych ofert możemy znaleźć całe spektrum różnego rodzaju modeli biznesowych regulujących współpracę pomiędzy właścicielem a operatorem apartamentu wakacyjnego. Poszczególne modele wymagają omówienia w osobnym tekście. Wszystkie inwestycje tego typu mają jeden wspólny mianownik, o którym warto wspomnieć w tym miejscu. Chodzi o podział zysku od wygenerowanego przychodu. W odróżnieniu od condohoteli, tutaj zysk dla właściciela jest zmienny, uwarunkowany przychodami osiągniętymi z wynajmu, co przekłada się na konieczność skutecznego zarządzania apartamentem w celu optymalizacji przychodów i zapewnienia ciągłości obłożenia. Poprzeczka wędruje jeszcze wyżej, gdy uświadomimy sobie, że z apartamentów wakacyjnych korzystają głównie majętni klienci, posiadający odpowiednie środki, ale też adekwatne wymagania. Pociąga to za sobą konieczność świadczenia usług na najwyższym poziomie, co może zapewnić sprawny operator apartamentów wakacyjnych

Mamy nadzieję, że ta zwięzła charakterystyka dostępnych produktów pozwoli Państwu lepiej zrozumieć aktualną ofertę rynku nieruchomości pod najem krótkoterminowy i ułatwi podjęcie decyzji o najbardziej efektywnej lokacie kapitału. W razie powstania dodatkowych pytań lub wątpliwości, nasi doradcy pozostają do dyspozycji i chętnie podzielą się z Państwem swoją wiedzą i doświadczeniem.

Ulubione ()